NUT HOUSE ART

KONSTGALLERIET ARKIV 2021-2011 I mer än tio år har Lisa Lister bjudit in konstnärer att visa sina verk.

Måleri, skulptur likaväl som textil och fotokonst har lockat hennes besökare. Nästan 100 konstnärer, etablerade likaväl som debutanter har redan ställt ut i galleriet och en del återkommer igen och igen. Några bildexempel på verk från tidigare utställare samt en lista på de konstnärer som ställt ut på The Nut House 2011-2021.

Galleriet håller öppet maj- september

2011-08-06 014.jpg
 

HISTORISKT BILDGALLERI

Målarbok TNH innehåll.JPG
Målarbok TNH innehåll.JPG
press to zoom
IMG-0796 (002).jpg
IMG-0796 (002).jpg
press to zoom
IMG_0042 (002).jpg
IMG_0042 (002).jpg
press to zoom
lite olika till utstC$llningen (002).png
lite olika till utstC$llningen (002).png
press to zoom
IMG-3702,medium_large.2x.1554647950.jpeg
IMG-3702,medium_large.2x.1554647950.jpeg
press to zoom
Sv UtstC$llning NutHouse (002).png
Sv UtstC$llning NutHouse (002).png
press to zoom
IMG_2729 (002).jpg
IMG_2729 (002).jpg
press to zoom
En liten kaffegök i bersån (002).jpg
En liten kaffegök i bersån (002).jpg
press to zoom
Alla fåglar kommit ren (002).jpg
Alla fåglar kommit ren (002).jpg
press to zoom
JannicaHoney15.jpg
JannicaHoney15.jpg
press to zoom
Bild1.png
Bild1.png
press to zoom
18089672026010211.jpg
18089672026010211.jpg
press to zoom
95509612_1256572438067387_779727958737863088_n.jpg
95509612_1256572438067387_779727958737863088_n.jpg
press to zoom
96144188_146783996892592_1993266657844366432_n.jpg
96144188_146783996892592_1993266657844366432_n.jpg
press to zoom
75477033_482119542651395_4017668571826703310_n.jpg
75477033_482119542651395_4017668571826703310_n.jpg
press to zoom
59774739_653442188435672_1776567905790459904_o.jpg
59774739_653442188435672_1776567905790459904_o.jpg
press to zoom
2011-05-07 007.JPG
2011-05-07 007.JPG
press to zoom
2011-05-07 004.JPG
2011-05-07 004.JPG
press to zoom
Olga Havet_vågen_97x98cm_1 (002).jpeg
Olga Havet_vågen_97x98cm_1 (002).jpeg
press to zoom
 
17850955367097624_edited.jpg

NUT HOUSE ART 2022

NUT HOUSE ART 2022

Vi är så glada och stolta att kunna presentera årets konstnärer i galleriet maj – september.


Lena Lindqvist  4 maj - 15 maj ’Nu blommar det!´

Vicky Schander  18 maj - 12 juni ’Med öga för humor’

Olga Kreida Smedmark  15 juni - 3 juli

Anne Felicie Nickels  6 juli - 17 juli

Jan Padover  20 juli - 31 juli ’Fika’

Helena Ahlbom 3 augusti - 14 augusti ´Vinterbad och vänskap´

Jenny Asp  17 augusti - 28 augusti ’Vildliv på besök’

Alexandra J Skoog 31 augusti - 11 september

Län mer om utställningarna under fliken Evenemang.

 
59774739_653442188435672_1776567905790459904_o.jpg

KONSTNÄRER 2011-2021

2021 Tove Axelsson, toveaxelsson. se, Brandy Kraft - brandykraft.com, Mia Fransson - znokdesign.se, Sara W Nelin - @sarawnelin, Jannic Honey - jannicahoney. com, Vallbodens konstgrupp
2020 Jörgen Hammar - jorgenhammar.com, Bo Andersson, Héléne Vejrich - @helenevejrich, Annika Heed - annikaheed.se, Lotta Enocsson - lottaenocsson.se, Mats Eriksson - matseriksson.com, Katinka Andersson, Filippa von Krusenstjerna, Mark Andersson
2019 Bo Mossberg - mossart.se, Malin Östlund, Frank Forsman, Jan Padover - #janpadover, Tina Jarnling - @tinajarnling, David Östlund, Robert Westberg, Laila Orning, Marina Björkman, Cecilia Lundqvist, Rickars Jacobsson, Vindura Duschmanta, Jan Padover- #janpadover, Tina Jarnling - @tinajarnling
2018 Ulf Andersson, David Wadswoth, Laila Orning, Deniz Akas, Rolf Clovemo, Karin Holmström - karin.holmstromart.se, Jenna Grant - jennygrantart.com, Jonny Pettersson, Gabriella Gustavsson, Lena Westin - lenaskeramik.se, Per Josephson - perjosephson.se, Tomas Lacke - gallerilacke.se, Malin Östlund, Tovias Eklund, Leif Ahrle, Tina Jarnling - @tinajarnling
2017 Deniz Akas, Karin Holmström - karinholmstromart.se, Frost Design - frost.dek, Tommy Cedercrantz, Mikael Altsten, Sara W Nelin, Ewa Norrthon - ewanorrthonskeramik.se, Anne Hansson - annesatelje.wordpress.com, Mia Tell, Britt Breimo, Tomas Lacke - gallerilacke.se, Helena Barrsjö, Juze Straze
2016 Frost Design - frost.dek, Agneta Engberg, Anette Sundvall, Galleri Freja - gallerifreja.com, Laila Orning - #lailaorning
2015 Eva Sjöros, Anna-Lena Lindström, Åsa Alneng - asaalnengdesign.se, Magdalena Cerha - magdalenacerha.com, Matilda Bengtsson - sadelmakarlangan. se, Nina Elvor Fritz, Anna-Lena Lindström, Yvonne Kündig - yvonnesgalleri.se, Sune Liljevall, Elin Sommerfeld - elinsommerfeld.se, Caroline Roberts - carolineroberts.se
2013 Lena Lindqvist - llart.se, Angelina Ansell, Linda Schilén - lindaschilen.se, Marie Björk
2012 Anna-Greta Lindström, Sofia Holmgren, Lena Lindqvist - llart.se, Gabriella Gustavsson, Stockholm Nordstopp; Bo Andersson, Katinka Andersson, Leif Bolten, Stina Ekman, Annika Heed, Helen Vejrich Andersson, Sofia Vejrich
2011 Jan-Erik Eriksson, Linda Schilén - lindaschilen.se, Åsa Lundgren, Nina Martinez, Cecilia Catalinas, Anna Rickman, Fredrik Wretman, Rebecka Rydberg Skött