top of page

NUT HOUSE ART

KONSTGALLERIET ARKIV 2023-2011 I mer än tio år har Lisa Lister bjudit in konstnärer att visa sina verk.

Måleri, skulptur likaväl som textil och fotokonst har lockat hennes besökare. Nästan 100 konstnärer, etablerade likaväl som debutanter har redan ställt ut i galleriet och en del återkommer igen och igen. Några bildexempel på verk från tidigare utställare samt en lista på de konstnärer som ställt ut på The Nut House 2011-2022.

Galleriet håller öppet maj- september

Vill du ställaut hos oss. Skicka info och prover till lisa@lisa.se

2011-08-06 014.jpg

HISTORISKT BILDGALLERI

17850955367097624_edited.jpg

NUT HOUSE ART 2024

  • John Rooney  27 april- 12 maj    vernissage 27 april

  • Elin och Carola Garpefält 15 maj – 26 maj vernissage 18 maj

  • Charlotta Blomgren 29 maj-9 juni vernissage 1 juni

  • Tina Thagesson 12 juni- 30 juni vernissage 15 juni 

  • Olga K Smedmark 3 juli - 14 juli vernissage 6 juli

  • Johnny Persson 17 juli- 28 juli vernissage 20 juli

  •  Jan Padover 31 juli - 11 augusti vernissage 3 augusti

  • Mia Fransson 14 augusti -25 augusti vernissage 17 augusti

  • Elina Sibelia 28 augusti - 15 september vernissage 31 augusti 

59774739_653442188435672_1776567905790459904_o.jpg

KONSTNÄRER 2011-2023

2023  Gabriella Gustafsson @gabgus63 IG. Elin och Carola Garpefält @artbycarola IG @firedbyelin IG. Anna-Greta Lindström @annagretalinstrom IG. Olga K Smedmark @olgakreida IG. Annelie Andersson @anneliesblmsterochbakverk IG.  Jan Padover www.janpadover.comIngela Mattson @ingela_matsson_akvareller IG. Beatrice Jansson @Frujanssonskonst IG

2022 Lena Lindqvist, llart.se. Vicky Schander, vikkys.se. Olga Kreida Smedmark, oksmedmark.se. Anne Felicie Nickels, art-by-anne.com. Jan Padover, janpadover.com. Helena Ahlbom. Jenny Asp, vildliv.com.  Alexandra J Skoog

2021 Tove Axelsson, toveaxelsson. se, Brandy Kraft - brandykraft.com, Mia Fransson - znokdesign.se, Sara W Nelin - @sarawnelin, Jannic Honey - jannicahoney. com, Vallbodens konstgrupp
2020 Jörgen Hammar - jorgenhammar.com, Bo Andersson, Héléne Vejrich - @helenevejrich, Annika Heed - annikaheed.se, Lotta Enocsson - lottaenocsson.se, Mats Eriksson - matseriksson.com, Katinka Andersson, Filippa von Krusenstjerna, Mark Andersson
2019 Bo Mossberg - mossart.se, Malin Östlund, Frank Forsman, Jan Padover - #janpadover, Tina Jarnling - @tinajarnling, David Östlund, Robert Westberg, Laila Orning, Marina Björkman, Cecilia Lundqvist, Rickars Jacobsson, Vindura Duschmanta, Jan Padover- #janpadover, Tina Jarnling - @tinajarnling
2018 Ulf Andersson, David Wadswoth, Laila Orning, Deniz Akas, Rolf Clovemo, Karin Holmström - karin.holmstromart.se, Jenna Grant - jennygrantart.com, Jonny Pettersson, Gabriella Gustavsson, Lena Westin - lenaskeramik.se, Per Josephson - perjosephson.se, Tomas Lacke - gallerilacke.se, Malin Östlund, Tovias Eklund, Leif Ahrle, Tina Jarnling - @tinajarnling
2017 Deniz Akas, Karin Holmström - karinholmstromart.se, Frost Design - frost.dek, Tommy Cedercrantz, Mikael Altsten, Sara W Nelin, Ewa Norrthon - ewanorrthonskeramik.se, Anne Hansson - annesatelje.wordpress.com, Mia Tell, Britt Breimo, Tomas Lacke - gallerilacke.se, Helena Barrsjö, Juze Straze
2016 Frost Design - frost.dek, Agneta Engberg, Anette Sundvall, Galleri Freja - gallerifreja.com, Laila Orning - #lailaorning
2015 Eva Sjöros, Anna-Lena Lindström, Åsa Alneng - asaalnengdesign.se, Magdalena Cerha - magdalenacerha.com, Matilda Bengtsson - sadelmakarlangan. se, Nina Elvor Fritz, Anna-Lena Lindström, Yvonne Kündig - yvonnesgalleri.se, Sune Liljevall, Elin Sommerfeld - elinsommerfeld.se, Caroline Roberts - carolineroberts.se
2013 Lena Lindqvist - llart.se, Angelina Ansell, Linda Schilén - lindaschilen.se, Marie Björk
2012 Anna-Greta Lindström, Sofia Holmgren, Lena Lindqvist - llart.se, Gabriella Gustavsson, Stockholm Nordstopp; Bo Andersson, Katinka Andersson, Leif Bolten, Stina Ekman, Annika Heed, Helen Vejrich Andersson, Sofia Vejrich
2011 Jan-Erik Eriksson, Linda Schilén - lindaschilen.se, Åsa Lundgren, Nina Martinez, Cecilia Catalinas, Anna Rickman, Fredrik Wretman, Rebecka Rydberg Skött

bottom of page